למידע וייעוץ חייגו 054-4743422
Polygraph

איך עובד פוליגרף?

lie-detector-polygraph

אזרחים רבים מן השורה ודאי שואלים עצמם איך עובד הפוליגרף? לפני שנסביר איך עובד בפועל מכשיר הפוליגרף יש לבאר תחילה את משמעות השם "פוליגרף" – מדובר בגלאי אמת, רב רשם כלומר, מכשיר הנותן הרבה רישומים ותיאורים גרפים.

כדי להבין איך עובד פוליגרף יש להכיר בהנחה שכשאדם משקר מתרחשים אצלו תהליכים רבים בלתי מילוליים הנובעים מהחשש שלו מגילוי האמת או מכך שהעובדה שהוא משקר תיחשף. גופו של אדם כזה מגיב באופן בלתי מודע ובלתי נשלט, תגובות הבאות לידי ביטוי בעלייה בלחץ דם, הגברת הדופק, גירוי בעור והזעה. הפוליגרף קולט את התגובות ורושם אותם באופן גרפי, בודק הפוליגרף מנתח את התגובות וכך בעצם עובד פוליגרף. אם כן, פוליגרף עובד על בסיס ההנחה שתגובות גופניות של האדם הנבדק עשויות להסגיר את מעשיו ואת עובדת היותו מסתיר את האמת.

איך עובד פוליגרף בשירות המגזר האזרחי?

בדיקה באמצעות מכשיר פוליגרף יכולה לסייע רבות במגזר האזרחי במספר דרכים בולטות, בין היתר:

א. ארגונים רבים כיום מעוניינים לבחון את נאמנות העובדים המועסקים אצלם ולשם כך הם נעזרים בבדיקות פוליגרף תקופתיות המספקות עבורם מענה לצורך זה. נוסף על כך, ישנם גם מעסיקים שעורכים בדיקות פוליגרף למועמדים לעבודה אצלם ובכך מסננים את הלא מתאימים.

ב. בדיקות פוליגרף משמשות גם לסינון עובדים ותיקים או חדשים המועסקים בתפקידים רגישים, בעיקר בתחום הביטחון. כך למשל בדיקת פוליגרף מקצועית יכולה לסייע לזהות אנשים שאינם מתאימים למשרה הרגישה ולצמצם למינימום את מספר המקרים שבהם התקבלו לעבודה אנשים לא כשירים לתפקיד.

ג. במקרי  גירושין מורכבים, כאשר האישה, למשל, מאשימה את בן זוגה בבגידה או בהסתרת נכסים וכספים, בדיקת פוליגרף עשויה לגלות אם בן הזוג דובר אמת או לאו, ואכן טענתו כי לא התרחשה שום בגידה או העלמת נכסים, היא מוצדקת וניתן להפריך את החשדות שהעלתה האישה.

ד. במקרה של שותפים לעסקים אשר מתמודדים עם בעיית אי אמון הדדי – בדיקת פוליגרף עשויה לעזור להם לגלות ולחשוף את האמת ולאושש או להפריך את החשדות, כל שותף מהצד שלו בסיפור.

למעשה, מכשיר הפוליגרף יכול לסייע למגזר האזרחי בכל סכסוך שבו קשה למצוא ראיות התומכות בטענות של כל אחד מהצדדים, בין אם מדובר בסכסוך שכנים, סכסוך משפחתי, סכסוך עסקי בין עסקים או שותפים, או בסכסוך בין המעסיק לעובד וכו'.

איך עובד הפוליגרף בשירות התחום הפלילי?

בדיקה באמצעות מכשיר הפוליגרף יכולה לעזור גם בתחום הפלילי לא מעט, זאת בין היתר כך:

1. בדיקה אשר בודקת אדם שחשוד בפשע, נועדה לקבוע אם הוא דובר אמת או לא. זאת, בעיקר במקרים שבהם קשה לקבוע באופן מוחלט את אשמתו של החשוד ואין ראיות פורנזיות אחרות שיכולות לתמוך בחשד זה, לדוגמא במקרה של אונס שבו אין ראיות נוספות מלבד תלונת האישה והכחשת הגבר, בדיקת הפוליגרף עשויה לסייע לכוון את החוקרים ולעזור להם לאשש את החשד, או לא. דוגמה אחרת, במקרה שחשוד בפשע טוען כי לא ביצע את העבירה, למרות שהוא מגלה בקיאות בנסיבות הפשע או שעל כלי הנשק בו בוצע הפשע נמצאו טביעות אצבע שלו – יכול להיות שלחשוד זה יש הסבר תמים לידע שלו בנושא או להימצאותה של טביעת האצבע – יתכן שבדיקת הנאשם במכשיר פוליגרף, תסייע לחוקרים להסיר ממנו את החשד.

2. בדיקות הנערכות על ידי משרדי חקירות או בשירות המשטרה נועדו לצורך הפרכת או אישוש גרסאות של נבדקים במהלך חקירה. כיוון שעל השימוש בתוצאות בדיקת הפוליגרף בבתי המשפט, ישנן לא מעט מגבלות, בדיקות אלה יכולות לשמש, במקרים רבים, להדרכת החוקרים. כלומר, תוצאות הבדיקה מסייעות לחוקרים העוסקים בחקירה הפלילית, לשלול או לאושש חשדות שהתעוררו במהלך החקירה, ולהתמקד בכיוון הנכון.

זקוקים לבדיקת פוליגרף במישור האזרחי או הפלילי? פנו אלינו עכשיו – מתחייבים לדיסקרטיות מירבית!

מעוניינים במידע נוסף? השאירו פרטים.
מתחייבים לדיסקרטיות
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.