למידע וייעוץ חייגו 054-4743422
Polygraph

בודק פוליגרף

polygraph-examiner

מה זה בודק/ת פוליגרף?

בודק פוליגרף הנו איש מקצוע מוסמך המבצע בפועל את בדיקת הפוליגרף ומפענח את תוצאותיה. מכורח תפקידו נגזרת אחריות רבה הדורשת ממנו להיות בעל הכשרה מתאימה בתחומים שונים כגון פסיכולוגיה, פיזיולוגיה, תורת הניסוח והתשאול וכמו כן מחייבת אותו להיות בעל ניסיון בתחום החקירות.

באחריותו של כל בודק פוליגרף מקצועי לספק לנבדק את התנאים האופטימליים לקראת הבדיקה וזאת על מנת שיוכל לוודא כי הבדיקה אובייקטיבית, סטרילית והנבדק כשיר ככל האפשר לקראתה. במהלך הבדיקה מציג הבודק לנבדק שאלות שונות שנבחרו לאחר לימוד יסודי של נושא הבדיקה תוך כדי כך שהנבדק מחובר למכשיר הפוליגרף הרושם ומקליט את תגובותיו הגופניות המתעוררות לאור השאלות שנשאל. לתגובות אלה ממתין בודק הפוליגרף לצורך פענוח תוצאות הבדיקה והוא מנתח אותך בהתבסס על העובדה כי שינויים קיצוניים בתגובות הנבדק מצביעים על חרדה וחשש שייתכן ונובעים מהניסיון להסתרת האמת. הכשרתו ומיומנותו של בודק הפוליגרף וכמובן השאלות ששאל הם בין הגורמים המכריעים המשפיעים על תוצאות בדיקת הפוליגרף ומעלים את מהימנותה.

בודק פוליגרף – תיאור התפקיד ותחומי האחריות

1. בודק פוליגרף הוכשר לערוך בדיקות במכונת אמת לאנשים בנסיבות שונות, כדי לבחון אם הם דוברי אמת.
2. הבודק מסתייע בדרך כלל עם עו"ד בנוגע לשאלות שהנבדק יישאל. כלומר, הבודק מבין מראש אילו סוגי שאלות מותר לו לשאול ואילו לא.
3. הבודק מחבר את הנבדק למכונת האמת ושואל את השאלות.
4. התשובות מפעילות סימנים פיזיולוגיים המייצגים את תגובות הנבדק לשאלות ואלה יופיעו כתרשים גרפי.
5. הבודק יפענח את תוצאות בדיקת הפוליגרף ויכתוב את הדו"ח הסופי. לבסוף על הבודק:
א. להבין את משמעות הגרף שמפיק הפוליגרף.
ב. לקבוע עד כמה סביר להניח שהנבדק דיבר אמת, או לאו.

הכשרתו של בודק הפוליגרף

אין כיום תואר אקדמי ייעודי ספציפי המכשיר "בודק פוליגרף", אבל לבודקי פוליגרף יש במרבית המקרים תואר ראשון בתחום התקשורת, מדעי המדינה או קרימינולוגיה. ישנן מכללות המציעות הכשרה ולימודי תעודה בתחום הפוליגרף, שיובילו לקריירה מרתקת. בודקי פוליגרף רבים חברים באיגוד הישראלי לבודקי פוליגרף ממוחשב, אשר אחראי על קידום ופיתוח המקצוע באמצעות כנסים והשתלמויות רבות בארץ ובחו״ל, מעקב אחר חידושים בתחום ועוד.

תנאים וסביבת העבודה

לא מעט בודקי פוליגרף מציעים בשנים האחרונות את שירותיהם למערכת אכיפת החוק, המבצעות לא פעם בדיקות פוליגרף לחשודים. למעשה, בודקי פוליגרף רבים עובדים עם בתי המשפט או גופים משטרתיים, ובמקביל גם מעניקים שירותים שונים לעולם העסקי, בתחום הבין-אישי ולכל מי שנזקק לשירות ייעודי.

בדרך כלל, בודק הפוליגרף נפגש עם הנבדק לריאיון בחדר חשוף ומואר, כאשר רק השניים נמצאים בחדר. לעתים, אם הנבדק הוא עבריין "מסוכן", יהיה נוכח בחדר גם מאבטח. בודק הפוליגרף אמור לחוש בנוח כשהוא עובד מול עבריין וחוקר אותו אך לא תמיד זה קל. חשוב לזכור כי לפעמים החשודים הנבדקים הם עבריינים קשוחים והבודק צריך להיות מסוגל לשאול את העבריין, בניחותא, שאלות הנוגעות למקרה בו הוא מואשם ולהציג את תוצאות הבדיקה בקול רם באולם בית המשפט. בודקי פוליגרף צריכים לפעול ביושר, בהוגנות וללא משוא פנים, ולשאול את הנבדק שאלות אובייקטיביות, מבלי להילחץ וללא הטיות.

צפו בסרטון של Global Polygraph Network: איך להפוך לבוחן פוליגרף?

זקוקים לשירותיו של בודק פוליגרף מומחה? פנו אלינו כעת – מתחייבים לדיסקרטיות מלאה!

מעוניינים במידע נוסף? השאירו פרטים.
מתחייבים לדיסקרטיות
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.