למידע וייעוץ חייגו 054-4743422
Polygraph

בדיקת מכונת אמת

Testing-lie-detector

בדיקת "מכונת אמת" מוכרת גם בשמה הלועזי הרשמי כפוליגרף ומהווה כלי עבודה חשוב לחוקרים פליליים בניסיונם לפענח תעלומות ולרדת לחקר האמת. בדיקות פוליגרף לחקר האמת מקובלות ומבוצעות בישראל וברחבי העולם המערבי על ידי גופים ביטחוניים, ממלכתיים ופרטיים ומהוות את אחד הכלים החשובים באבחנה בין אמת לשקר.

בדיקת פוליגרף, מה שמכונה בלשון העם "מכונת אמת", אוספת רישומים פיזיולוגיים ממערכות שונות בגוף האדם הנבדק, כאשר עקרון הפעולה המרכזי הוא על בסיס תגובות רגשיות המתעוררות אצל אדם במהלך הבדיקה וגורמות לשינויים בלתי נשלטים במערכות גופו, שהרי ידוע שהסתרת האמת גורמת לאדם להזיע, להסמיק, לרעוד וכו', וזאת מבלי שיתכוון לכך כלל – כך "מכונת אמת" רושמת נתונים כגון קצב נשימה, קצב פעימות לב ושינויים בלחץ הדם.

האם המכונה קובעת אם הנבדק משקר או לא?

התשובה לשאלה זו אינה חד משמעית. למעשה, בדיקת פוליגרף לחקר האמת מפיקה כאמור נתונים פיזיולוגיים שנוצרים מתגובות הנבדק לשאלות ועל פיהם מודדת את האפשרויות לדברי שקר או אמת. בפועל, עדיין אין מקבילה אנושית לאף "המתארך" של פינוקיו כשהוא משקר, אבל כשנבדק אנושי משקר, הלחץ בגופו גובר והמכונה מודדת את השינויים ההתנהגותיים והפיזיולוגיים המתרחשים במהלך הבדיקה. אם כך, "מכונת אמת" אינה מודדת הונאה באופן ישיר, אלא רק את הסימנים האפשריים המעידים שהנבדק עשוי לשקר בתשובותיו. לכן, בדרך כלל לא מסתפקים אך ורק בתוצאות הבדיקה, אלא משלבים בין המידע שמפיקה המכונה לבין כלל הפרטים הידועים על הנבדק – כך ניתן ליצור תמונה ברורה יותר שתסייע לחוקר להחליט אם הנבדק דובר אמת או לאו.

לפני ואחרי הבדיקה

טרם הבדיקה, בודק הפוליגרף יקיים ראיון עם הנבדק, זאת כדי לאפשר למקד את הנבדק בשאלות שהוא עומד להישאל ולהסיר כל הסחת דעת חיצונית אפשרית. לאחר הריאיון המקדים מגיע מבחן התרגול אשר כולל בדרך כלל מספר שאלות ישירות ומטרתו להרגיע את הנבדק כך שיחוש בנוח עד כמה שניתן ויבין כיצד יפעל תהליך הבדיקה. החוקר לא מציג שאלות "מפתיעות" כי הדבר כשלעצמו יעורר תגובה. כלומר, הנבדק יודע מראש מה הוא עומד להישאל בזמן הבדיקה. הבדיקה עצמה עשויה להשתמש בחיווט המחובר לקצה האצבע כדי לתעד את זרימת הדם ובגלאי תנועה הממוקם במושב בו יושב הנבדק. משך הזמן שבו ישהה הנבדק בחדר הבדיקה יהיה לרוב כשעתיים, אבל החיבור למכונה עצמה יימשך בין 10 ל-15 דקות בלבד. הבדיקה תסתיים בריאיון נוסף במהלכו יוכל הנבדק להסביר את התגובות שלו כפי שהשתקפו במכונה.

אז… אמת או שקר?

בדיקת פוליגרף לחקר האמת נותנת בראש ובראשונה לחוקרים אינדיקציה על השינויים הגופניים החלים בגופו של הנבדק בזמן שהוא משקר. המסקנות לגבי אמירת "אמת" או "שקר" עולות לאחר פענוח התגובות הפיזיולוגיות המתקבלות מהשאלות השונות שהנבדק נשאל בבדיקה, כאשר לעתים מתקיימת גם שיחת סיכום, אך לא תמיד.

לסיכום הדברים, יש הסבורים כי השם שניתן לה באנגלית, Lie detector ׁ(גלאי שקר) מתאים לה אפוא יותר מאשר השם מכונת אמת, מונח שנעשה בו שימוש יותר בלשון העם.

צפו בסרטון של Global Polygraph Network על דיוק בבדיקות פוליגרף:

זקוקים לבדיקת "מכונת אמת" מקצועית ואמינה? בשביל זה אנחנו כאן, פנו אלינו כעת!

מעוניינים במידע נוסף? השאירו פרטים.
מתחייבים לדיסקרטיות
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.